Pierwsza sobota miesiąca

Sobota to dzień poświęcony Matce Bożej, który jest dodatkową okazją do prośby o wstawiennictwo Naszej Matki w tak licznych i różnych potrzebach. Szczególnie pierwsza sobota.
Nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca uzyskało aprobatę kościelną i rozwija się na całym świecie. Przez to nabożeństwo wynagradzamy pięć różnych zniewag i bluźnierstw raniących Niepokalane Serce Maryi:
  • bluźnierstwa przeciwko Jej Niepokalanemu Poczęciu,
  • bluźnierstwa przeciw Jej Dziewictwu,
  • bluźnierstwa przeciw Jej Boskiemu Macierzyństwu i nieuznawanie w Niej Matki ludzi,
  • znieważanie czynione przez tych, którzy wpajają w serca dzieci obojętność, pogardę, nawet odrazę do Niepokalanej Matki,
  • obrazę czynioną przez tych, którzy znieważają Ją w Jej świętych wizerunkach.
NA CZYM POLEGA NABOŻEŃSTWO PIERWSZYCH SOBÓT MIESIĄCA
Istotą tego nabożeństwa jest wynagrodzenie za grzechy popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Obrażają one Boga i Jej Niepokalane Serce, są pogardą wobec Bożej miłości oraz powodem piekielnych mąk ludzi, za których umarł Jej Syn. Pragnie Ona ocalić jak najwięcej osób, dlatego przychodzi, aby ostrzec przed konsekwencjami grzechu, aby ocalić grzeszników od piekła, aby skłonić ich do nawrócenia. Maryja chce naszego zaangażowania w tę misję.
Nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca to forma pomocy grzesznikom, zaproponowana przez Maryję i Jezusa. Przez to nabożeństwo możemy przepraszać Boga i wynagradzać za grzechy obrażające Niepokalane Serce Maryi, a gdy będziemy tę modlitwę praktykować, także w naszych sercach wzrośnie miłość ku Bogu i bliźnim.
WARUNKI NABOŻEŃSTWA PIERWSZYCH SOBÓT MIESIĄCA
Przystąpić do spowiedzi z intencją wynagrodzenia za grzechy popełnione przeciw Niepokalanemu Sercu Maryi. Można także skorzystać z łaski sakramentu pojednania wcześniej, byleby w tym dniu być w stanie łaski uświęcającej, bez grzechu ciężkiego;
  • przyjąć Komunię Św. w pięć pierwszych sobót miesiąca w powyższej intencji;
  • odmówić pięć tajemnic różańcowych w intencji wynagradzającej;
  • przez piętnaście minut towarzyszyć Maryi rozważając tajemnice różańcowe, ofiarując tę medytację w intencji wynagradzającej.
Skład wspólnoty – Koła Żywego Różańca
Obecnie Wspólnota Maryjno – Różańcowa liczy 156 osób uczestniczących. Oddzielne spotkania wspólnot różańcowych odbywają się także na Choszczówce - u Sióstr Serafitek, na Wiśniewie - u Sióstr Felicjanek oraz na Białołęce – u Sióstr Rodziny Maryi.
Długo Wspólnota Maryjno-Różańcowa składała się głównie z osób starszych. Na początku było tylko jedno KŻR. Jednak zaangażowanie wielu osób i potrzeba ludzi do włączenia się w te wspólnotę spowodowała, że jest nas więcej. W dodatku młodych. Sporo jest małżeństw.
Wprawdzie jest to wspólnota, która należy do najmniej widocznych, to zarazem jest jednak chyba jedną najbardziej potrzebnych. Bowiem, gdy inni, dzięki swej sile i młodości, angażują się w różnoraką działalność charytatywno-społeczną, Wspólnota Różańcowa stara się te inicjatywy wesprzeć pokorną i ufną modlitwą. Ponadto wierzymy, że Wspólnota może pomóc młodym rodzinom nauczyć się żyć, na co dzień z Maryją, która jest Naszą Orędowniczką, Pośredniczką i Pocieszycielką. Może powrócą do naszych domów tradycje naszych babć i mam, aby wieczorem wspólnie odmówić modlitwę. Serdecznie do tego zachęcamy i zapraszamy na spotkania Wspólnoty Maryjno-Różańcowej wszystkich obecnych jej członków, jak również nowe osoby, a także tych, którzy w niewielkich grupkach spotykają się w domach, by razem się modlić. Mamy nadzieję, że spotkania pomogą we wzajemnym poznaniu się i podejmowaniu działań dla wspólnego dobra. Warto spróbować. Jeżeli ktoś zdecyduje, że dłużej nie może lub nie chce modlić się za innych może odejść. W naszej wspólnocie nie ma przymusu przynależności.
Nowi członkowie, (gdy zbierze się całe KŻR) uczestniczą w Ceremonii przyjęcia na członka na Mszy Św., której przewodniczy ks. Proboszcz.
Pielgrzymki
Członkinie Wspólnoty uczestniczą w parafialnych pielgrzymkach, m.in. do Częstochowy, Loretto, Ostrówka, Szymanowa, Niepokalanowa. Jest nadzieja, że nurt wspólnego pielgrzymowania rozwinie się i włączy się w nie cała Wspólnota. Na razie bardzo zaangażowała się w te działalność p. Elżbieta Furdyna ze Wspólnoty Rodzin. Wiele osób z naszej wspólnoty uczestniczy w pielgrzymkach organizowanych przez p. Elę. Dziękujemy.
Księga Żywego Różańca
Prowadzona jest Księga Żywego Różańca, w której wpisywani są członkowie koła, nazwiska opiekunów, zelatorów. Jednym słowem – historia KŻR.