Bierzmowanie


Przygotowanie do sakramentu bierzmowania odbywa się w naszej parafii co roku i obejmuje uczniów III klasy gimnazjum i szkół średnich, którzy ukończyli 14 rok życia. O rozpoczęciu przygotowania dowiedzieć się możemy z ogłoszeń parafialnych oraz informacji zamieszczonych na stronie internetowej parafii. Przygotowanie trwa 2 lata.

Spotkania kandydatów do bierzmowania odbywają się co niedzielę o godzinie 16:00.

Aby rozpocząć przygotowanie do sakramentu bierzmowania należy dostarczyć księdzu odpowiedzialnemu za przygotowanie:

- świadectwo chrztu,

- podanie do księdza proboszcza o przyjęcie do grona kandydatów do bierzmowania,

- opinię katechety (osoby nieuczęszczające na lekcje religii bądź utrudniające prowadzenie lekcji mogą zostać niedopuszczone do przygotowania),

- zgodę z parafii na przygotowanie, w przypadku gdy dana osoba nie przygotowuje się w swojej parafii.

Osoby dorosłe pragnące przygotować się poza terminem do sakramentu bierzmowania odbywają indywidualny kurs – w tym celu proszę kontaktować się indywidualnie z duszpasterzami. Wymagana jest znajomość treści Pisma Świętego oraz Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Bierzmowanie - sakrament dojrzałości chrześcijańskiej
Tak jak Chrzest Święty chyba przez większość ludzi wierzących uważany jest za najważniejszy sakrament, który trzeba w życiu przyjąć, tak Bierzmowanie jest już raczej sakramentem, z którym mamy często większy problem. Jest potrzebne, ale ta potrzeba płynie bardziej z utylitaryzmu niż z wiary. Bo wiedza powszechna, którą niestety nie zawsze możemy utożsamiać z tą właściwą, mówi nam, że aby „wziąć ślub kościelny” albo zostać rodzicem chrzestnym to trzeba „mieć bierzmowanie”. Naturalnie jest to część prawdy, jednak nie do końca.

Od czasów apostolskich
Wydaje się, że na samym początku warto zaznaczyć, bo niestety rzadko się o tym mówi, że sakrament ten był udzielany przez apostołów i świadectwa tego można odnaleźć w Nowym Testamencie. Szczególnie ważne są tutaj dwa fragmenty znajdujące się w księdze Dziejów Apostolskich (Dz 8, 14-17 i Dz 19, 1-7). Na ich podstawie można zobaczyć, że Sakrament Bierzmowania jest udzielany tylko przez apostołów poprzez modlitwę i włożenie rąk i dzięki niemu człowiek ochrzczony otrzymuje specjalny dar Ducha Świętego. Sakrament ten jest jednocześnie ściśle powiązany z Chrztem Świętym i wraz z Eucharystią należy do tak zwanych sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. W Kościele pierwszych wieków te trzy sakramenty były udzielane razem.
Niezatarte piętno chrześcijaństwa?
Warto w tym miejscu przypomnieć, że Sakrament Bierzmowania wyciska na człowieku owo niezmywalne piętno – sakrament ten można przyjąć tylko raz w życiu i nie da się go „cofnąć”. Bierzmowany staje się ściśle powiązany z Chrystusem i Jego Kościołem. Duch Święty, który od tej chwili będzie w sposób szczególny działał w nim i poprzez niego uzdalnia go jednocześnie „do mężnego wyznawania wiary i postępowania według jej zasad”. Poprzez przyjęcie tego sakramentu przechodzimy niejako z „dziecięctwa chrześcijańskiego” do „dojrzałości chrześcijańskiej” – stąd sakrament ten często nazywamy właśnie sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej. Poprzez bierzmowanie otrzymujemy dary i łaski potrzebne nam do ściślejszego związania się z Chrystusem. Duch Święty udziela nam swoich darów – zarówno tych siedmiu znanych nam z katechizmu, jak i wielu innych potrzebnych nam do dobrego i świętego życia. Charakter Sakramentu Bierzmowania oddaje więc człowieka na stałe Jezusowi i pomaga mu stale wzrastać i żyć w Kościele Chrystusowym. Ukierunkowuje także na czynny udział w kapłaństwie powszechnym, które zapoczątkowuje w nas Chrzest Święty. Bierzmowanie jest po prostu wsparciem i pomocą dla Bożych dzieci w drodze do zbawienia.
Zbędny niezbędny
Sakrament Bierzmowania nie jest jednocześnie niezbędny do zbawienia, nie jest wymagane jego przyjęcie, jednak nikt głęboko wierzący i kochający Boga nie mógłby chyba dobrowolnie zrezygnować z jego przyjęcia. Czy można nie chcieć tak wspaniałego „prezentu”?


Wciąż aktualnym wyzwaniem duszpasterskim jest takie przygotowanie do sakramentu bierzmowania, aby przyjmujący ten sakrament w sposób dojrzały potwierdzili swoja wiarę, a także znaleźli swoje miejsce w życiu wspólnoty Kościoła w parafii. Celem przygotowania jest nie tylko świadome przyjęcie sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej, ale również takie ukształtowanie postaw, aby za sakramentem szła postawa świadka Chrystusa.